מיניפון מכשירי שמיעה

האנטומיה של האוזן ותעלת השמיעה

האוזניים הן תחילת התהליך אשר בסופו אנו חווים את חוש השמיעה. בעזרת מנגנונים מתוחכמים מצליחה האוזן לפרש תנודות באוויר ולהמיר אותן למסר חשמלי אשר יכול לעבור עיבוד ולקבל משמעות באזורי השמיעה במוח. פגיעה בכל חלק בתהליך הזה יכולה להוביל לירידה באיכות השמיעה ולעיתים קרובות בצורך בעזרי או מכשירי שמיעה למיניהם. ההתקדמות וההבנה של תפקודי האוזן הובילו למגוון מכשירים אשר מפצים על ליקויים בכל חלק בו מערכת השמיעה שלך אינה מתפקדת כראוי.

מבנה האוזן

את האוזן ניתן לחלק לשלושה חלקים כאשר לכל חלק יש תפקיד עיקרי בתהליך השמיעה. שלושת החלקים הם האוזן החיצונית, האוזן התיכונה והאוזן הפנימית.

האוזן החיצונית

כפי שמרמז השם, מדובר כאן בחלק החיצוני והחשוף של האוזן. החלק הנראה לעין של האוזן נקרא האפרכסת והיא מבנה מתוכנן של קפלי עור וסחוס אשר מטרתו היא לקלוט את תנודות האוויר ולהתחיל את תהליך הפקת הצליל. בהמשך האפרכסת נמצאת תעלת השמע אשר אורכה הוא בערך עשרים מ"מ. בסוף התעלה ממוקם עור התוף, רקמה דקה המכוסה תאי עור אשר מפיקים שעווה ומצמיחים שיערות. צורת המשפך של האוזן מסייעת באיתור מקור הצלילים.
מידע מקצועי

האוזן התיכונה

האוזן התיכונה הינו חלל מזערי אשר ממוקם בין עור התוף והאוזן הפנימית. במקום זה ישנן שלוש עצמות מחוברות הנקראות הפטיש, הסדן והארכובה בשל צורתן. הפטיש הינו החלק המחובר לדופן הפנימית של עור התוף והארכובה מחוברת לחלון הסגלגל – קרום המכסה פתח קטן אשר מוביל אל האוזן הפנימית.

הצינור האויכסטאכי

צינור זה יוצא מן האוזן התיכונה אל חללי האוויר שבאחורי האף. מטרת צינור זה היא להשוות את לחצי האוויר משני צדיו של עור התוף. השוואת הלחץ נעשית ביחס ללחץ האוויר אשר נמצא בזיז הפטמתי – עצם הנמצאת מאחורי האפרכסת לכיוון האוזן הפנימית.

האוזן הפנימית

האוזן הפנימית מורכבת משורה של חדרים המלאים בנוזל ומכוסים קרום. ניתן לחלק את האוזן הפנימית למבוך ולשבלול. בעזרת שלושה צינורות חצי מעגליים מצליח לפקח המבוך על שיווי המשקל של הגוף. הצינורות ניצבים זה לזה ובכך מספקים מידע על זווית הראש בסינרגיה עם המקבילות שלהם באוזן השנייה. השבלול ממלא תפקיד עיקרי בתהליכי השמיעה על ידי הפיכת תנודות הקול לאותות חשמליים.

שבלול האוזן

השבלול מורכז משלושה חלקים עיקריים אשר מופרדים בעזרת שתי ממברנות. בעזרת מנגנונים המתחשבים בלחצים ובתנועה של הנוזלים מתרגם השבלול מידע מכאני למסר חשמלי אשר מועבד באזורי השמיעה במוח.

פגיעה בחלקי האוזן

פגיעה בחלקים שונים של האוזן יכולה להוביל לליקויי שמיעה שונים. בעזרת בדיקות חדשניות, ביכולתם של קלינאי תקשורת ואודיולוגים לאתר איזה חלק בתהליך השמיעה אינו מתפקד כראוי ולהציע מגוון שיטות לתיקון הליקוי ושיפור משמעותי של חוויית השמיעה.

פגיעה באוזן החיצונית

פגיעה באוזן החיצונית יכולה לנבוע מתרופות מסוימות, מבנה גנטי או הזדקנות של התאים המחזיקים את מבנה האוזן. פגיעה באזור זה של האוזן מובילה למעבר אוויר לא תקין דרך האוזן ולירידה באיכות השמיעה. פגיעות באוזן החיצונית יכולות להוביל לליקוי שמיעה הולכתי ולליקוי שמיעה מעורב. בעזרת מכשיר שמיעה מותאם ועזרי שמיעה ניתן לתקן את הליקוי הזה.

פגיעה באוזן התיכונה

פגיעה בחלק זה של האוזן יכולה להוביל לבעיות שמיעה ואף לבעיות בהבנת מילים ופיענוח משפטים. האוזן התיכונה פועלת כמגבר אשר מעביר תנודות אוויר לאוזן הפנימית. לאחר אבחון של פגיעה באוזן התיכונה יש להתאים טיפול אשר יפצה עליו, טיפול זה יהיה במרבית המקרים מכשיר שמיעה או שימוש בעזרי שמיעה.

פגיעה באוזן הפנימית

לאזור זה של האוזן ישנם שני תפקידים עיקריים, שיווי משקל ושליחת אותות חשמליים למוח. פגיעה באזור יכולה להוביל לסחרחורות, בעיות בשיווי המשקל ולליקוי שמיעה תחושתי – עצבי או מעורב. הסיבה השכיחה ביותר לליקויים באוזן הפנימית היא מחסור בתאי החישה אשר ממוקמים על שבלול האוזן. פגיעות באוזן הפנימית יכולות להיות מטופלות על ידי שימוש בעזרים שמיעתיים, השתלת שתל אוזן תחתונה או שתל בהולכת עצם.

מיניפון מכשירי שמיעה

מיניפון מכשירי שמיעה הינה חברה בעלת מעל לעשרים וחמש שנים של ניסיון באבחון ליקויי שמיעה והספקת הפתרונות המתאימים. הליווי המלא שלנו לצד מכשירי שמיעה באיכות הגבוהה ביותר סייעו לנו לעזור לאנשים פרטיים רבים, עסקים ומשרדי ממשלה כגון משרד הביטחון לפתור בעיות שמיעה. אנחנו מזמינים אותך ליצור עמנו קשר, לאבחן את ליקוי השמיעה שלך ולמצוא את הדרך הנכונה ביותר עבורך לחזור ולשמוע.

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn