מיניפון מכשירי שמיעה

ירידה בשמיעה בגיל מבוגר – למה היא מתרחשת ואיך מטפלים בה?

בדיקת שמיעה פרטית יכולה להיות חיונית מאוד במקרה של ירידה בשמיעה, בייחוד בגיל מבוגר. אם הורה או סב שלכם כבר לא שומע כל כך טוב, או אפילו אם אתם בעצמכם מצויים בגיל השלישי וחווים ירידה בשמיעה – כך עליכם לפעול.

רבים סוברים שירידה בשמיעה היא בעיה שקשה או לא ניתן להתמודד אתה בצורה נוחה, בעיקר בגיל המבוגר. בהתאם, אנשים רבים בגיל השלישי זונחים את מכשיר השמיעה הישן ומסרבים לבדוק אפשרויות נוספות לסיוע. בהתחשב בעובדה שירידה בשמיעה היא תופעה נפוצה ביותר, כדאי לכולם לדעת מהן הסיבות והדרכים השונות שמסייעות להתמודדות עמה.

התופעה והסיבות

הירידה בשמיעה, הן בגיל המבוגר והן בגיל צעיר, יכולה להתרחש כתוצאה מפגיעה באוזן הפנימית, כגון פגיעה בעצב השמיעה או פגיעה באוזן החיצונית או התיכונה. אבחון סופי ומקצועי של ירידה בשמיעה יוכל להתקבל רק על ידי בדיקת רופא ובדיקה על ידי מכון שמיעה, אולם ניתן בהחלט לשים לב לסימנים שונים כמו: אי הבנת הנשמע לעיתים תכופות, צורך בבירורים רבים לאחר שיחה במטרה להבין את הנאמר, הימנעות של האדם משיחות, הרצאות, הופעות ועוד, תלונות של הסביבה בדבר קולות הטלוויזיה או הרדיו החזקים וכד'.

התמודדות עם ירידה בשמיעה

כהתמודדות ראשונית עם התופעה, יש להכיר את המושג "שיקום שמיעה", אשר מתייחס למצבים בהם ניתן לסייע לאדם לשפר משמעותית את כושר השמיעה או את יכולות התקשורת שלו, באמצעות טכנולוגיה, אימוני שמיעה וכד'. בנוסף, במידה וטרם אובחנה הסיבה לירידה בשמיעה, חשוב לזכור שייתכן והמצב הוא הפיך או שעל כל פנים, ניתן לעצור את ההתדרדרות בעזרת אבחון מתאים והתאמת פתרון אישי.

בפרט, במקרים רבים נמליץ לאדם המבוגר לגשת לבדיקת שמיעה פרטית שבמהלכה ניתן יהיה לאבחן בצורה מדויקת יותר את הסיבה לירידה בשמיעה ולהמליץ על הדרך המתאימה להתמודדות עם התופעה, כגון: התאמת מכשיר מתאים הן עבור המצב והן מבחינה כלכלית, אימוני שמיעה והמלצה על מפגשים עם אנשי מקצוע שונים.

כמה דברים שחשוב לזכור, בייחוד אצל מבוגרים

מכשירי שמיעה למבוגרים או כל פתרון שמיעה אחר הוא לא בהכרח "פתרון קסם" שיביא סוף אחת ולתמיד לבעיות השמיעה או לחלופין, יסייע באופן מידי. הפתרון הטכנולוגי הוא וודאי חיוני ביותר, אולם הוא רק חלק אחד מן המשוואה, כאשר החלק השני מורכב מיכולתו ורצונו של האדם ללמוד כיצד יוכל לשפר את שמיעתו, יכולת התקשורת שלו, הבנת הסביבה ועוד. לכן, דווקא במקרים של ירידה בשמיעה בגיל מבוגר, מומלץ לגשת לבדיקת שמיעה פרטית שתסייע לאדם להבין מה סיבת הירידה בשמיעה ולהעניק ייעוץ מדויק.

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn