מיניפון מכשירי שמיעה

לקויות שמיעה וחירשות – ההבדלים והדמיון בין השתיים

אם תמיד רציתם לדעת מה ההבדל בין חירשות ללקות שמיעה (ובמיוחד אם בכלל לא ידעתם שיש הבדל), הכנו מאמר שינסה להסביר זאת! קראו עוד אודות חירשות, לקות שמיעה ומקרים הקשורים למצבים אלו, לרבות מתי תזדקקו להפניה למכון שמיעה.

אנשים רבים עלולים לחוות קושי בשמיעה כתוצאה ממגוון סיבות. עבור אנשים אלה, המושגים "חירשות" לעומת "לקות שמיעה" עלולים להיראות לא מובנים ודורשים הסבר. במאמר הבא, השתדלנו לסביר את שני המושגים ולתת מעט רקע כללי למצבים שונים ונפוצים של לקות שמיעה או חירשות.

האמנם קיים הבדל?

כשלמדנו בבית הספר או אפילו בגן על תופעת החירשות, נהגנו לחשוב שמדובר באנשים שלא שומעים ולכן זקוקים לשימוש קבוע בשפת הסימנים. אולי בשנים אחר כך נתקלנו בתופעות נוספות כמו אנשים עם מכשירי שמיעה (ואפילו סבא וסבתא), אולם עדיין, אצל רובנו, סביר להניח שהתקבעה לנו בראש התפיסה כי חירשות משמעה חוסר שמיעה מלא או כמעט מלא.

אם כן, נשאלת השאלה – מהי לקות שמיעה? אז כדי להבהיר את העניין כבר מההתחלה, נציין כי ככל הידוע לנו, לא קיים הבדל רשמי ומוגדר בין לקות שמיעה וחירשות. מעבר לכך, שני המושגים משמשים על מנת להגדיר מצבים דומים כמו חירשות או לקות שמיעה מלידה, חירשות או לקות שמיעה חלקית וכד'. אולם, מבחינת התפיסה הציבורית, ככל הנראה חירשות תמשיך להיתפס כמצב בו קיים חוסר שמיעה מוחלט או כמעט מוחלט.

מה חשוב לדעת אודות לקות שמיעה או חירשות?

כשעוסקים במצבים שונים שיכולים לגרום לחירשות או לקות שמיעה, חשוב לציין כי חירשות\לקות שמיעה מולדת היא מצב שאיננו נפוץ כל כך, אך חירשות\לקות שמיעה שנגרמת בעקבות אירוע מסוים או מצב מתמשך שעלול לפגוע באיכות השמיעה היא נפוצה מאוד במקרים רבים. קיימים נזקי שמיעה שנגרמים כתוצאה מעבודה בעלת אופי מסוים, קיימים נזקי שמיעה שנגרמים כתוצאה מחבלה חד-פעמית באוזן וקיימים נזקי שמיעה שיכולים להיגרם אף ממחלות שונות. כדי לאבחן את המקרים הללו, בדרך כלל צריך לגשת במוקדם או במאוחר למכון שמיעה, כפי שנסביר בהמשך.

כיצד ניתן לזהות מקרים של חירשות או לקות שמיעה?

במידה ואדם חושש שהוא סובל מהדרדרות באיכות השמיעה, יהיה עליו לפנות לרופא לאבחון או להפניה. בפעמים מסוימות, יאבחן הרופא בעיה חיצונית לאוזן, כגון הצטברות לכלכוך וכד', שבמקרים מסוימים יכולה לפגוע זמנית גם באיכות השמיעה. בפעמים אחרות, ישלח הרופא את המטופל לאבחון במכון שמיעה. חשוב לציין שאם אותו אדם צריך את האבחנה גם למטרות הוכחה לנזק שנגרם כתוצאה ממקום עבודה למשל, או תאונה וכד', הפניה למכון שמיעה איכותי עשויה להיות משמעותית ביותר, אולם על כך יהיה עליו להיוועץ עם גורם מקצועי. אנו במיניפון נשמח לעמוד לשירותכם עם ייעוץ מקצועי והתאמה איכותית ומקסימלית לעזרי שמיעה שונים, לפי הצרכים המדוייקים שלכם.

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn