מיניפון מכשירי שמיעה

שאלות נפוצות

הטכנולוגיה הקיימת במכשירי שמיעה דיגיטליים מאפשרת אבחנה בין צלילי הדיבור והרעש ובכך מתאפשרת הגברה של צלילי הדיבור והנמכה של רעש הרקע.בנוסף הטכנולוגיה הדיגיטלית מאפשרת לשלוט בתדרים ספיציפיים על פני ספקטרום צלילי הסביבה ובכך מאפשרת איכות שמיעה בהירה ומדויקת יותר.

התאמת מכשיר שמיעה היא תהליך ולא מפגש חד פעמי. לאדם לוקח זמן להסתגל לאופן השמיעה החדש עם המכשיר כשמשך ההתסגלות משתנה בין אדם לאדם. במהלך תקופת ההסתגלות ילווה האודיולוג את האדם ויסייע לו באמצעות כיוונים והתאמת התוכנית של מכשיר השמיעה לשביעות רצונו.

חשיפה ממושכת לרעש חזק עלולה לגרום לנזק בלתי הפיך ובשמיעה. לכן, הגנה מפני נזקי שמיעה על רקע חשיפה לרעש הינה הכרחית ביותר. במכוננו ניתן לרכוש אטמי אוזניים, המותאמים לפי מידת האוזן. אטמים אלו מגנים על השמיעה של המשתמש ויחד עם זאת לא מנתקים אותו מהמתרחש סביבו.

הסימפטום השכיח ביותר הוא שאדם מגביר את העוצמה בעת הצפייה בטלוויזיה. סימפטום נוסף הוא הקושי לנהל שיחה בסביבה רועשת (כמו מסעדה או מפגש חברתי) ובטלפון.

רוב האנשים מעדיפים מכשיר שמיעה קטן בתוך האוזן. יחד עם זאת, במקרים מסוימים דגמים אלו אינם מתאימים כמו לדוגמא במקרים של ליקוי שמיעה חמור או עמוק או כאשר תעלת האוזן הינה צרה מידי או שקיימת הפרשה רבה של שעווה בתעלת האוזן.

רוב האנשים סובלים מליקוי שמיעה בשתי האוזניים ולכן טובים השנייים מן האחד. התאמת מכשירים דו-צדדית מאפשרת פתרון שמיעתי של שמיעה מלאה יותר וסטראופונית. היתרונות של התאמת מכשירי שמיעה דו-צדדית הינם מרובים וכוללים טווח גדול יותר של שמיעה במרחב, היכולת למקם במרחב את מקור הצליל וכן הבנה טובה יותר של דיבור בתנאי רעש .

במידה ואחת או יותר מהשאלות הבאות תענה בתשובה חיובית מצידכם מומלץ לקבוע תור לביצוע בדיקת שמיעה במכוננו- ללא תשלום בכדי להעריך באופן מעמיק ומדויק את התפקוד השמיעתי.

  • האם אתם מבקשים מבן שיחתכם להגביר את קולו במהלך השיחה?
  • האם קשה לכם להבין שיחה במקום רועש?
  • האם אתם שואלים פעמים רבות "מה"?
  • האם קל לכם יותר להבין את הדובר כשאתם מסתכלים על תנועות השפתיים שלו?
  • האם בני משפחתכם מעירים לכם, כשאתם צופים טלוויזיה, שהעוצמה מאוד גבוהה?
  • האם לעיתים אתם חשים שאתם שומעים אך אינכם מבינים?
  • האם לעיתים אתם מנסים לנחש את הנאמר?
  • האם קשה לכם להבין את הנאמר כשאתם משוחחים בטלפון?

לקות שמיעה פוגעת באינטראקציה התקשורתית של האדם עם סביבתו ושל הסביבה עמו. עם הזמן האדם נעשה פחות מעורב בנעשה בסביבתו ונעשה יותר ויותר מנותק מהמתרחש סביבו. כתוצאה מכך נוצרת השלכה שלילית ברורה על איכות חייו של האדם לקוי השמיעה ושל הסובבים אותו.

לרוב, ליקוי שמיעה מופיע ומתפתח באופן טבעי, עם הגיל וידוע בשם כליקוי שמיעה על רקע presbyacusis . סיבות נוספות, אך פחות שכיחות, הן ליקוי בשמיעה על רקע חשיפה ממושכת לרעש חזק, פגיעות ראש, השפעות של תרופות מסוימות וכן מחלות מסוימות העלולות לגרום לפגיעה במערכת השמיעה

במקרים מסוימים קיים פתרון רפואי כגון טיפול תרופתי או ניתוח. מקרים אלו כוללים למשל מצבים של מחלה של עצמות השמע, פקק שעווה באוזן, חור בעור התוף ודלקות אוזניים. כשלא קיים פתרון רפואי, התאמת מכשיר שמיעה יכולה להוות פתרון מצוין עבור רוב אנשים הסובלים מליקוי שמיעה.